Τρίτη 9 Μαΐου 2017

Εντυπωσίασε με δύο πρωτιές ο Αθλητικός Όμιλος Φιλιατρών στον 12ο Αργειακό – Μυκηναϊκό Δρόμο!

Στα μονοπάτια που χάραξε ο Μυκηναϊκός Πολιτισμός έδωσαν ραντεβού, το πρωί της Κυριακής 7 Μαΐου 2017, εκατοντάδες δρομείς προκειμένου να αγωνιστούν στον «12ο Αργειακό – Μυκηναϊκό Δρόμο». Η αφετηρία είχε στηθεί στην Πύλη των Λεόντων και οι συμμετέχοντες, αφού διένυσαν μία περιοχή με μεγάλο αρχαιολογικό ενδιαφέρον και γεμάτη από πανέμορφες εικόνες ελληνικής φύσης, τερμάτισαν στην πλατεία Αγίου Πέτρου, στο Άργος, η οποία, ύστερα από την ανάπλασή της, συγκαταλέγεται ανάμεσα στις ομορφότερες πλατείες της χώρας.

Νικητές στο αγώνισμα του Ημιμαραθωνίου (21 χλμ) αναδείχθηκαν οι Βασίλης Νυσταζάκης (01:16:16) και Στυλιανή Μαρκάκου (01:30:19). Στα 5,5 χλμ πρώτευσαν οι Κυριάκος Μπέκας (0:20:19) και Νίνα Μάρκου (0:23:41), ενώ οι μικροί φίλοι του αθλητισμού είχαν την ευκαιρία να τρέξουν σε έναν παιδικό αγώνα και να διασκεδάσουν στις εκδηλώσεις που είχε ετοιμάσει ο δήμος και οι φορείς της περιοχής.

Στα αξιοσημείωτα ήταν η δυναμική και εξαιρετική παρουσία του Αθλητικού Ομίλου Φιλιατρών (Α.Ο.Φ.), ο οποίος συμμετείχε με εννιά (9) συνολικά δρομείς. Οι περισσότεροι από αυτούς ξεπέρασαν κάθε προσδοκία και μάλιστα δύο (2) από αυτούς, η Ελένη Ψύρρου και ο Νικόλαος Οικονομόπουλος ανέβηκαν στο βάθρο κατακτώντας την πρώτη θέση της ηλικιακής κατηγορίας τους στο αγώνισμα του Ημιμαραθωνίου (21 χλμ).

Ειδικότερα, οι συμμετέχοντες δρομείς του Φιλιατρινού συλλόγου και οι αντίστοιχες επιδόσεις τους ήταν οι εξής:

Ημιμαραθώνιος (21 χλμ):
1. Νικόλαος Οικονομόπουλος 01:36:46 (1ος στην ηλικιακή κατηγορία του)
2. Αδάμ (Μάκης) Νικολόπουλος 01:48:14
3. Δημήτριος Πανόπουλος 01:48:42 (ατομικό ρεκόρ)
4. Ελένη Ψύρρου 01:53:00 ( στην ηλικιακή κατηγορία της – 4η στη γενική γυναικών – ατομικό ρεκόρ)
5. Χρήστος Μπαρκάς 01:59:42
6. Χρήστος Μητράκος 02:10:04
7. Βασιλική Αλεξανδροπούλου 02:10:04

5,5 χλμ:
1. Χαράλαμπος Νικολακόπουλος 0:35:42
2. Νικόλαος Σμυρνής 0:48:12

Για τα αναλυτικά αποτελέσματα πατήστε εδώ!

Το Δ.Σ. του Αθλητικού Ομίλου Φιλιατρών συγχαίρει τους διοργανωτές και ιδιαίτερα τους αθλητές του για την εξαιρετική παρουσία τους στους ανωτέρω αγώνες!