Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2017

Ο Αθλητικός Όμιλος Φιλιατρών στον 11ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων

Η καρδιά του δρομικού κινήματος χτύπησε στα Γιάννενα, την Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου, στον 11ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων, σε μια επίπεδη, παραλίμνια διαδρομή 30 χιλιομέτρων, που προσέφερε όμορφες εικόνες και δυνατές συγκινήσεις σε σχεδόν 1.100 αθλητές.

Η ατμόσφαιρα στην παραλίμνια περιοχή ήταν γιορτινή, με εκατοντάδες Γιαννιώτες και επισκέπτες να λαμβάνουν θέσεις κατά μήκος της διαδρομής, χειροκροτώντας την προσπάθεια των αθλητών που έτρεξαν τόσο στον μεγάλο αγώνα των 30 χλμ, όσο και στον αγώνα των 10 χλμ, που ξεκίνησε 15 λεπτά αργότερα. Νωρίς το πρωί, ξεκίνησε ο αγώνας των 30 χλμ δυναμικού βάδην.

Οι αθλητές των τριών αγωνισμάτων της Κυριακής ξεπέρασαν τους 1.600 και παρά την υψηλή για την εποχή θερμοκρασία, ο ανταγωνισμός ήταν έντονος και οι αθλητές βίωσαν μια ακόμη δυνατή εμπειρία, ενώ απόλαυσαν υπέροχες εικόνες.

Από αυτή τη γιορτινή ατμόσφαιρα, δεν θα μπορούσε να λείψει ο Αθλητικός Όμιλος Φιλιατρών, ο οποίος είχε πέντε (5) συμμετοχές στον κύριο αγώνα των 30 χλμ και μία (1) συμμετοχή στον αγώνα των 10 χλμ.

Ειδικότερα, οι αθλητές του Φιλιατρινού συλλόγου που έτρεξαν και τερμάτισαν επιτυχώς ήταν οι εξής:

Αγώνας 30 χλμ (Γύρος Λίμνης Ιωαννίνων)
Νικόλαος Οικονομόπουλος 02:19:41
Ελένη Ψύρρου 02:32:24 (15η θέση γενικής κατάταξης γυναικών – 4η θέση ηλικιακής κατηγορίας)
Αδάμ Νικολόπουλος 02:48:05
Χρήστος Μπαρκάς 02:59:10
Χρήστος Μητράκος 03:25:45

Αγώνας 10 χλμ
Βασιλική Αλεξανδροπούλου 00:49:29 (ατομικό ρεκόρ - θέση γενικής κατάταξης γυναικών)

Τα αναλυτικά αποτελέσματα έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα http://www.ioanninalakerun.gr από την εταιρεία χρονομέτρησης My Laps.

Το Δ.Σ. του Αθλητικού Ομίλου Φιλιατρών συγχαίρει τους διοργανωτές, καθώς και τους δρομείς του για τον επιτυχή τερματισμό τους!