Τετάρτη 22 Ιουνίου 2016

Μαζική η συμμετοχή των Φιλιατρινών Δρομέων στον 21ο Γύρο Κυπαρισσίας

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 21οs Γύρος Κυπαρισσίας, που διοργάνωσε ο Φορέας Κοινωνικής Προστασίας Αλληλεγγύης & Αθλητισμού του Δήμου Τριφυλίας το απόγευμα του Σαββάτου 18 Ιουνίου 2016, με τις συμμετοχές να ξεπερνούν κάθε προηγούμενο και να αγγίζουν τις 470 σε όλες τις κατηγορίες.

Μικροί και μεγάλοι έτρεξαν στους δρόμους της πόλης, σε ένα θεσμό που συνεχίζει να μεγαλώνει και συνδυάστηκε με τη διοργάνωση "Λευκής Νύχτας" στα μαγαζιά, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους πολλούς επισκέπτες να απολαύσουν μια διαφορετική εικόνα της όμορφης Κυπαρισσίας.

Η διαδρομή των 10 χιλιομέτρων (κάνοντας δύο κύκλους των 5 χλμ), παρά τις μικροδυσκολίες της και την υψηλή θερμοκρασία που επικρατούσε, ικανοποίησε τους συμμετέχοντες. Περνώντας δίπλα από ελαιώνες και τη θάλασσα, κατέληξε στην κεντρική πλατεία της πόλης, όπου δεκάδες μαθητές που είχαν τρέξει στους μικρότερους αγώνες νωρίτερα, αλλά και αυτοί που είχαν τρέξει τον αγώνα των 4 χλμ χειροκρότησαν όσους τερμάτιζαν.

Παγωμένο καρπούζι, από τα εκλεκτότερα προϊόντα της περιοχής, μαζί με το μετάλλιο και τοπικά εδέσματα, ήταν η ιδανική ανταμοιβή όσων τερμάτισαν σε έναν καλοστημένο αγώνα.

Η ομάδα Φιλιατρινών Δρομέων "P.A.C.FIL. Running Team" παρούσα στη διοργάνωση, στηρίζοντας την προσπάθεια, το μεράκι και το πάθος των διοργανωτών και ιδιαίτερα της Σούλας Χριστοπούλου που αποτελούν την καλύτερη εγγύηση για ακόμα καλύτερους αγώνες στην πόλη της Κυπαρισσίας, βρέθηκε με 11 συνολικά δρομείς, στην πρώτη κιόλας οργανωμένη συμμετοχή της σε αγώνες δρόμου.

Στον αγώνα των 10 χλμ συμμετείχαν εννέα (9) αθλητές από την Φιλιατρινή ομάδα, οι οποίοι αψηφώντας τις δύσκολες καιρικές συνθήκες, σημείωσαν αρκετά καλές επιδόσεις, και μάλιστα ο Αδάμ (Μάκης) Νικολόπουλος (00:46’01’’254) κατέλαβε την 4η θέση στην ηλικιακή κατηγορία Ανδρών 50-59 ετών, απέχοντας μόλις 2 δευτερόλεπτα από την προνομιούχα 3η θέση.

Αναλυτικά, οι εννέα (9) Φιλιατρινοί δρομείς και οι αντίστοιχες επιδόσεις τους ήταν οι εξής:
  • Οικονομόπουλος Νικόλαος 00:43’12’’512 (7ος Ανδρών 40-49)
  • Οικονομόπουλος Άγγελος 00:44’55’’374 (10ος Ανδρών 40-49)
  • Νικολόπουλος Αδάμ (Μάκης) 00:46’01’’254 (4ος Ανδρών 50-59)
  • Ράφτης Ηλίας 00:52’59’’368
  • Νικολόπουλος Χαράλαμπος 00:53’04’’373
  • Μπαρκάς Χρήστος 00:56’22’’750
  • Καψιμάλης Παύλος 00:59’11’’653
  • Κάσση Βασιλική 01:02’53’’147
  • Μαγγανάς Παναγιώτης 01:06’41’’874

Στον αγώνα των 4 χλμ συμμετείχαν οι Φιλιατρινές αθλήτριες Βασιλική Αλεξανδροπούλου (00:21’43’’609) και Ελένη Ψύρρου (00:21’44’’453), οι οποίες κατέλαβαν την 2η και 3η θέση αντίστοιχα στην ηλικιακή κατηγορία Γυναικών άνω των 30 ετών, στην παρθενική τους κιόλας εμφάνιση σε αγώνα δρόμου. Επίσης, στον αγώνα αυτό συμμετείχε (με την ομάδα ΔΙΩΝ Κυπαρισσίας) η Φιλιατρινή αθλήτρια Βασιλική Αλεξοπούλου (00:24’30’’593), η οποία μάλιστα κατέλαβε την 1η θέση στην ηλικιακή κατηγορία Γυναικών 19-29 ετών.

Η ομάδα "P.A.C.FIL. Running Team - Φιλιατρινοί Δρομείς" συγχαίρει τους διοργανωτές και όλους τους συμμετέχοντες αθλητές.

Για τα πλήρη αποτελέσματα των αγώνων του 21ου Γύρου Κυπαρισσίας μπορείτε να ενημερωθείτε από τον σύνδεσμο: https://www.facebook.com/Kyparissia.Sports/posts/1109768392417086